GUINEA PIG (GİNE PİG – GİNE DOMUZU) NEDİR?BAŞLICA GUINEA PIG IRKLARI HANGİLERİDİR?

GUINEA PIG (GİNE PİG – GİNE DOMUZU) NEDİR?BAŞLICA GUINEA PIG IRKLARI HANGİLERİDİR?

Paylaş / Yazdır :


Bu yazımızda çok tatlı, komik ve bir o kadar da sevimli dostlarımızdan olan Guinea Pig’leri ve başlıca ırklarını tanıyacağız.

Daha ziyade Guinea Pig’lerle ilk kez tanışan ya da henüz tanışmamış ama tanışma niyetinde olanları hedefleyen bir yazı olacak.

GUINEA PIG NEDİR?

Bir kemirgen türüdür. Tavşan ya da fare değildir. Şahsına münhasır ayrı bir türdür. Pek çok kişi fare ya da hamster olduklarını sanır ancak işin aslı öyle değil. Nasıl maymunlar, şempanzeler ve insanlar bir birbirine benzeyen primat türleri olmakla beraber farklı türlerse Guinea Pig’ler de öyledir.

Guinea Pig, “Gini Pig” diye okunur ama genelde söylemesi daha kolay olduğu için “Gine Pig” denir. “Cine Pig”, “Cina Pig” ya da “Cinapi” diye okunmaz.

Guinea Pig, “gine domuzu” demektir. Kemirgen bir domuza benzediklerini düşünürsek bu isim hiç de şaşırtıcı değildir aslında ama tabi ki domuzlarla bir ilgileri yoktur. Neticede “kobaygiller” familyasından bir kemirgendir.

Kökenleri 10.000 yıl öncesinin Orta ve Güney Amerika’sına dayanır. Bazı kaynaklarda evcilleştirilen ilk hayvan olduğu bile yazılıdır ancak köpeklerin 15.000 yıllık geçmişi göz önüne alınırsa bunun yanıltıcı bir bilgi olduğu söylenebilir. Binlerce yıl önce etleri için beslenmekte olan Guinea Pig’ler bugün artık daha ziyade ev ve kobay hayvanı olarak beslenmektedirler. Daha ziyade dedim, çünkü halen bazı ülkelerde tıpkı tavuklar gibi eti için beslenen kümes hayvanlarıdırlar. Etlerinin tadı mı? Bilmiyorum, öğrenmek gibi bir niyetim de yok açıkçası.

BAŞLICA GUINEA PIG IRKLARI
Guinea Pig’lerin pek çok çeşidi, ırkı bulunmaktadır. Belli başlı ırklar aşağıdaki gibidir.

ROZET (ABESSIAN)AMERİKAN (HOLLAND – DUTCH)PERUVIANTEDDY (REX)KIVIRCIK (TEXEL – LUNKARIA)CRESTEDCORONETHİMALAYANSKINNY (NAKED)SHELTIEGuinea Pig’ler sevilesi canlılardır. Çok ürkek ve bakımı kolay ev hayvanlarıdırlar.

Sanılanın aksine iyi birer kemirgendirler, yani herşeyi değil bazı hoşlarına giden şeyleri acımadan kemirirler.

Erkekler arasında kan akıtan kavgalar olur, birbirlerinin yavrularını ise acımadan öldürürler.

Bunlar tabi ki başka yazılarımızın konuları. Diğer yazılarımızda görüşmek üzere.

Selamlar.

Kerem

Paylaş / Yazdır :Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/petyurdu/domains/petyurdu.org/public_html/wp-content/themes/petclub/fw/core/core.socials.php on line 119

Yorum yazın

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacatır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Telefon: +90 532 547 5472 Whatsapp
Faks: -
Muğla
İstanbul
Araç çubuğuna atla