TÜRKİYE’DE BESLENMESİ YASAKLANMIŞ KÖPEK IRKLARI HANGİLERİDİR?- BESLEMENİN GÜNCEL PARA CEZASI NE KADAR? – HUKUKİ ZEMİN NEDİR?

TÜRKİYE’DE BESLENMESİ YASAKLANMIŞ KÖPEK IRKLARI HANGİLERİDİR?- BESLEMENİN GÜNCEL PARA CEZASI NE KADAR? – HUKUKİ ZEMİN NEDİR?

Paylaş / Yazdır :


Merhaba,

Bu yazımda çok sorulan bir başka soruyu daha yanıtlamaya çalışacağım. Ülkemizde beslenmesi yasak olan ırkların hangileri olduğunu, beslenmesinin mi yoksa satış ve takasının mı yasak olduğunu, güncel cezasının ne kadar olduğunu ve hukuki alt yapısını mercek altına alıp inceleyeceğiz beraberce.

Genelde yazılarımın uzun ve detaylı olmasından yakındığınızı biliyorum, alenen de suratıma suratıma söylüyorsunuz zaten ama ne yapayım? Yasak deyip geçsem yine eksikleri sormaya devam edeceğinizi bildiğim için aklıma gelen her şeyi ve özellikle sizlerden hali hazırda gelmiş olan soruların yanıtlarını temel alarak dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım.

Yine soru cevap şeklinde ilerlemek istiyorum ki tamamını okuyacak vakit bulamazsanız merak ettiğiniz sorunun yanıtını bulup okuma imkanınız olsun.

Köpek ve diğer evcil hayvanları beslemenin getirdiği hukuki sorumlulukları başka bir yazımızda zaten detaylarıyla incelemiştik, orayı pas geçiyorum. Yazıyı buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz. İlgili kanunları ise buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Soru cevaplarımıza başlayalım;

Soru: Türkiye yasaklanmış köpek ırkları hangileridir?
5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun, hayvanlarla ilgili bazı yasakları kapsayan 14. maddesinin ilgili l (L) bendi açıkça şöyle demektedir;
“Pitbull Terrier, Japanese Tosa gibi tehlike arz eden hayvanları üretmek; sahiplendirilmesini, ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak; takas etmek, sergilemek ve hediye etmek.”

İlgili kanun maddesinde açıkça belirtildiği gibi Pitbull Terrier ve Japanese Tosa ırkı köpekler yasaklanmıştır. Ancak ırklar bununla sınırlı kalmıyor. Diğer ırklarla beraber, melezleri de dahil tam liste şu şekilde;

Türkiye’de beslenmesi yasaklanmış ırkların 2019 güncel tam listesi;
1. Pitbull Terrier
2. Japanese Tosa (Tosa Inu)
3. Fila Brasileiro (Brezilya Mastifi)
4. Presa Canario
5. Dogo Argentino
6. Boerboel
7. Wolfdog (Vahşi kurt ile Alman Çoban Köpeği vb.’nin kırması)
8. Napoliten Mastiff
9. Bandog
10. American Bulldog

Fotoğraflı listeye de bakalım, hafızamız tazelensin;

1. Pitbull Terrier2. Japanese Tosa (Tosa Inu)3. Fila Brasileiro (Brezilya Mastifi)4. Presa Canario5. Dogo Argentino6. Boerboel7. Wolfdog (Vahşi kurt ile Alman Çoban Köpeği vb.’nin kırması)8. Napoliten Mastiff9. Bandog10. American Bulldog


Soru: İlgili maddede “…üretmek; sahiplendirilmesini, ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak; takas etmek, sergilemek ve hediye etmek…” diyor. Yani yani sahiplenmek, bulundurmak, beslemek gibi bir ibare yok. Bu durumda sahiplenip besleyebileceğim anlamı çıkıyor mu?
Hayır çıkmıyor. Aslına bakarsanız sadece bu maddeye bakınca beslenmesinde sakınca yokmuş da sadece ticaret ya da takas konusu edilemezmiş gibi algılanıyor ancak durum öyle değil. Zira kanunun kendisi kadar uygulayıcıların yayınladığı yönetmelikler de önem taşıyor. Çevre ve Orman Bakanlığın’nın yayınladığı HAYVANLARIN KORUNMASINA DAİR UYGULAMA YÖNETMELİĞİ (üzerine tıklayarak inceleyebilirsiniz) ‘nin 12. maddesinin 1. fıkrasının b. bendi şöyle diyor,
“…Pitbull Terrier ve Japanese Tosa gibi çevresine tehlike arz eden hayvanlar sahiplenilemez, üretilemez ve satılamaz…”
Yani, sahiplenemez, bulunduramaz, besleyemezsiniz.

Soru: Listedeki bu köpeklerin yasaklanma sebebi nedir?
Bunun net bir açıklaması yayımlanmamış. Ancak bu ırktan köpeklerin kışkırtılmadan saldırma olasılıklarının yüksek oluşu nedeniyle ABD, İngiltere, vb. ülkelerde yasaklandıkları biliniyor. Halk sağlığına karşı tehdit oluşturdukları gerekçesiyle yasaklılar.
Bir diğer konu da saldırı esnasındaki tutumları. Bu ırktan köpeklerin saldırı esnasında hedeflerine aşırı zarar verdikleri ve inatçı yapıları nedeniyle saldırılarına kolaylıkla son vermedikleri, sahiplerinden bile komut almayı kesebildikleri ve acı eşiklerinin çok yüksek olması nedeniyle vurarak ya da başka şekillerde köpeği saldırıdan vazgeçirmenin çok zor olduğu biliniyor. Bu da yine yasaklanmaları için geçerli bir sebep olarak görülüyor.
Bir diğer konu ise bu ırkların çene ve kas güçlerinin çok yüksek oluşu.

Soru: Listede olmayan ancak çene ve kas gücü daha yüksek ırklar var, neden onlar da yasaklı değil?
Birincisi, çene ve kas gücünün yüksek oluşu tek başına yeterli bir sebep değil. Öyle olsa bir atın insan öldürmesi köpekten çok daha kolay ve hızlıdır. Attan başınıza alacağınız tek bir çifte darbesi sizi öldürmeye yeter de artar bile. Ancak atların bunu yaygın bir ölüm silahı olarak kullanmayışı, sahiplerince çifte atarak canlılara zarar verecek şekilde yaygın bir eğitim almıyor oluşları onları tehlikeli hayvan sınıfına sokmuyor.
Yani çene ve kas gücünden başka kriterler de önem arz ediyor. Kışkırtılmadan saldırma, saldırıya son vermeme, saldırı esnasında komut alma, acı eşiği, gibi…
Bu bakış açısıyla dünyanın en güçlü ısırığına sahip olan Karabaş (Kangal) ırkını ele alabiliriz. Neden yasaklı ırklar listesinde yok ve muhtemelen hiç olmayacak? Çünkü;
1. Karabaşlar kışkırtılmadan saldırmazlar.
2. Saldırmadan evvel uzunca havlar, hırlar, cüsse göstererek hasımlarını ikaz ederler.
3. Kışkırtılırlarsa ya da Karabaş’ın ikazları dikkate alınmazsa saldırırlar yani durup dururken değil.
4. Sinirli bir Karabaş, sahibinden alacağı tek bir komutla geri çekilir. İkazını kesmese bile sırf sahibi aksini söyledi diye saldırıyı askıya alır.
5. Tüm ikazlara rağmen görmezden gelinmiş bir Karabaş tehlikeyi bertaraf etmek için saldırır. Genelde ön ayaklarını kaldırıp göğsüyle vurarak deviririr ve bu esnada da ısırır. Yere devrilmiş ve ısırılmış olan hasım artık tehlike arz etmiyorsa anında bırakılır ve ona kaçma şansı verilir. Karabaşlar uzaklaşan rakiplerini yeterince uzaklaştıklarına kanaat getirene kadar takip ederler, havlarlar, ısırmaya devam etmezler.
6. İnsana saldıran bir Karabaş’ın amacı çoğu zaman öldürmek değil uzaklaştırmaktır.
7. Isırmakta olan bir Karabaş sahibinden alacağı talimatla ya da çekilmek suretiyle hasmından kolaylıkla uzaklaştırılabilir. Sahibi ortamda değilse bu bir güçlük yaratabilir ancak en azından sahibi tarafından saldırıya son verilme şansı vardır.
Görüldüğü gibi Karabaş’ları yukarıdaki diğer ırklardan ayıran ciddi farklar bulunmaktadır. Bu da onların bu listede olmamalarının sebebini açıkça izah etmektedir.

Soru: Yasaklara uymazsam ne olur? Bu ırkları beslemenin güncel para cezası ne kadardır?
Yasaklara uymazsanız para cezası yersiniz.
Köpeğinize anında el konur.
Barınağa gidecek olan köpeğiniz en iyi ihtimalle tek başına bir kafeste bakılıp ölecektir.
Yukarıdaki ırkları beslemenin:
2019 itibariyle güncel para cezası miktarı 7.802,00 TL’dir.
2020 itibariyle güncel para cezası miktarı 9.563,00 TL’dir.

Evet, görüldüğü gibi devlet bu ırkları kendi sınırları içinde istemiyor. Bu konuda haklıdır haksızdır bilemem. Bu ırklar doğru bakıldıklarında kuzu gibidirler, bilemem.

Durum bu.

Faydası olması dileklerimle.

Ersin.

Paylaş / Yazdır :Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/petyurdu/domains/petyurdu.org/public_html/wp-content/themes/petclub/fw/core/core.socials.php on line 119

12 Yorumlar

 • Onur on 20 Kasım 2020 7:55 PM Cevapla

  Yanlış bilgiler vermeyi! Pitbull , japon tosa , dogo, fila braziliero ırk ve bu ırkların melezlerinin ilave edilmesi şeklinde karar alınmıştır.Bu 4 ırk ve melezleri yasaklı ırktır.Ve bu yazım cimer cevap yazısından alıntıdır.Düzeltin bu yazınızı.

  • ersin on 24 Kasım 2020 1:32 PM Cevapla

   Merhaba,
   Yazımızda düzeltilmesi gereken herhangi bir yanlışlık yoktur, işin yönetmelik ve uygulama kısmı bahsettiğiniz 4 ırka ilave ırklar olmasına yol açmaktadır. Bu durumu yukarıda da detaylarıyla izah ettim zaten. Bahsettiğiniz Cimer yanıtı hakkında yakından bilgim de bulunuyor merak etmeyin. Bir hukuk danışmanından bilgi almanızı öneririm. İyi günler dilerim.

 • Yasin demir on 14 Aralık 2020 12:27 PM Cevapla

  Dogo argenta enigi varmı

  • ersin on 20 Aralık 2020 12:22 AM Cevapla

   ? Pardon?

 • Yılmaz on 22 Aralık 2020 3:26 AM Cevapla

  Yasak demişsiniz birisi gelip yavru soruyor. Detaylı yazı için teşekkürler. Sokaklarda çok fazla görüyoruz ne yapabiliriz?

  • ersin on 22 Ocak 2021 3:07 PM Cevapla

   Evet, her çeşit hayvan sever ile karşılaşıyoruz, anlam veremediğimiz sorular ve durumlar olabiliyor… Rica ederim… Sorunuzu sanırım tam anlayamadım ama yasaklı bir ırkla karşılaşırsanız ne yapmak lazım diye sormuşsanız eğer bence hayatlarını daha fazla zorlaştırmamayı tercih edebilirsiniz. Hayatları zaten çok zor. Sahipsizse herhangi bir yere ihbar etmeden bir kap su bir kap yemek verip ona yardım etmenizi öneririm. İyi günler dilerim.

 • sinem on 26 Aralık 2020 4:12 AM Cevapla

  doberman yasak mi peki? net bir cevap bulamiyorum..

  • ersin on 22 Ocak 2021 3:04 PM Cevapla

   Merhaba Sinem Hanım, Doberman ırkı yasaklı köpek ırkları listesinin herhangi birinde,kanun maddelerinde ya da Cimer cevap listelerinde yer almıyor. Yasaklı olmaları için şahsi olarak bir sebep de göremiyorum ki şahsi fikrimin önemi olduğunu sanmıyorum. Uygulamada da Doberman’ların alıkonduğuna, ceza yazıldığına dair bir duyum almadım. Aksi bir deneyiminiz olur ya da duyum alırsanız bizimle paylaşırsanız çok sevinirim. İyi günler dilerim.

 • Erdem Ç. on 11 Ocak 2021 9:50 AM Cevapla

  Merhaba,

  Yukarıdaki verilen ırk bilgilerinden yola çıkarak; American Staffordshire Terrier, American Bully, Staffordshire Bull Terrier beslenebilir mi ? Zira bu ırklar ayrı kategoride yer almıyor mu?

  Teşekkürler

  • ersin on 22 Ocak 2021 2:52 PM Cevapla

   Merhaba Erdem Bey. Bahsettiğiniz ırkları Pitbull’dan ayırabileceklerini sanmıyorum ülkemizde. Cane Corso ırkını pitbull sanıp şikayet eden halkımız, işin içinden çıkamayıp veterinerden rapor isteyen jandarmamız, Cane Corso’yu tanımayıp Pit diye rapor veren veteriner hekimlerimiz, bu Pit değil Cane Corso’dur yazık bu hayvana diyemeyen barınaklarımız ve hayvan gönüllülerimiz, Pit haberlerini sırf izlenme oranlarını arttırmak için dram ve aksiyon müzikleriyle yayınlayıp “Heryellemi gemirikledi, gel beni ısır dedim torunumu kıtladııı!!!! Biz Pit istemiyoruk, beslemeyeler gardaşım!!!” diye höyküren cahilleri konuşturan medyamız, kanundaki 4 ana ırkı kimseye sormadan uygulamada 10-12’ye çıkarıp sorulan sorulara yanıt veremeyip keyfi uygulamalar peşinde koşan Tarım Ve Orman Bakanlığımız, konuyla ilgili sorulan sorulara ne şiş yansın ne kebap tadında yanıt veren bir Cimer’imiz, konuyla ilgili davalarda bu canları mal olarak gören mahkemelerimiz ve tek bir Hayvan Hakları Kanunu’nu 20 yıldır vaat ettiği halde geçirmeyen bir devletimiz/hükümetimiz/cumhurbaşkanımız ne derseniz, varken bu ırklar o cezayı yerler, sahiplerinden koparılırlar, bu canlar adı barınak olan toplama kamplarında öldürülürler. Umarım anlatabilmişimdir??? Sağlıklı günler dilerim…

 • Emine on 14 Şubat 2021 5:01 PM Cevapla

  O zaman benim kurt beslemem hayal

  • ersin on 15 Şubat 2021 11:43 AM Cevapla

   Merhaba, yabani kurttan bahsediyorsanız evet, mümkün değil.

Yorum yazınE-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacatır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Telefon: +90 532 547 5472 Whatsapp
Faks: -
Muğla
İstanbul
Araç çubuğuna atla