Reflex Marka İncelemesi

Reflex Marka İncelemesi

Paylaş / Yazdır :


Marka: Reflex

Skor: % 51

Listemizde 9. sırada

Protein Oranı: %?  + Sebze-Meyve Oranı: %? + Tahıl Oranı: %? GİZLENMİŞ

Mümkünse daha iyi alternatiflere yönelin. Zorunlu hallerde kullanılabilir.

* Bu ve diğer tüm incelemeler bizzat Pet Yurdu tarafından yapılmıştır. Kaynak olarak Pet Yurdu gösterilmeden paylaşılamaz. Değerler, firmaların beyanları olup bunlar dışındaki hiç bir içerik hazır değildir. Herhangi bir siteden, kitaptan ya da başka bir kaynaktan alıntı,kopyalama vs. yapılmamıştır.

 


İncelenen Ürün Sayısı: 4

Sınıfı: Alt

Menşei: Türkiye

Ürün Çeşitliliği: Zengin

Türkiye’de Müşteri Hizmetleri: Yok (İzmir Merkez:  0 (232) 479 23 13 /// ManisaFabrika: 0 (236) 742 53 58)

Üreticisi: Lider Evcil Hayvan Beslenme Ürünleri Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.

Türkiye’deki Dağıtıcısı: www.reflexmama.com Lider Evcil Hayvan Beslenme Ürünleri Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.

Buraya kadar verilen bilgiler puanlamaya etki etmez. Bu satırdan sonraki bilgiler ise puanlamaya etki eder.


Özet Sonuç:

Yerli bir mama üreticisi. İçeriğinde tahıl bulunuyor. Oranları gizlenmiş, araştırmalarımızda bir değere ulaşamadığımızdan firmadan bilgi talep ettik bekliyoruz. Gelince güncelleme yapılacaktır.

En büyük eksisi az önce de belirttiğimiz gibi tahıl içeriyor olması. Bununla kalmıyor maalesef, protein kaynağı olarak da taze et yerine un ve kurutulmuş proteinlerle beraber bir takım aromalar da kullanıyorlar. İç organ kullanılıyor.

Girdisi iyi olmasada beyan edilen protein değerleri yeterli seviyede görünüyor, yağ oranı da normal, kül analizinde değerleri biraz düşük bulduk. Bu durum mineraller açısından önem taşıyor aslında. Çok da önemsiz bir konu değil. Lif oranı yeterli düzeyde. Nem analizi yapılmamış. Bilgiye ulaşamadık, firmaya sorduk cevap bekliyoruz. Bizim çeşitli nedenlerle önemsediğimiz bir kalem bu. Aynı şekilde enerji değerlerine de ulaşamadık.

Vitaminler ve mineraller yeterli seviyede ve çeşitte görünüyor.

Probiyotik beyan edilmiş, bu olumlu bir durum.Ancak Tauruine, Metionin, Karnitin, Glukozamin, Kondroitin gibi içerikler bulunmuyor. Bu bizce büyük bir eksik.

Keten Tohumu, Bira Mayası, MOS (Mannan Oligo Sakkarit), Beta-Glukan (Bağışıklık sistemini destekler) gibi olumlu içeriklere rastladık. Buna karşılık alttaki analizde de görebileceğiniz bazı zararlı ya da riskli içeriklere de rastladık.

Ekonomi sınıfı olan bu mamanın daha kaliteli alternatifleri bulunuyor. İçeriklerin zenginleşmesi ve düzeltilmesi gerekiyor.

 


Detaylı Analiz

İncelenen Ürünler: 

 1. Reflex Biftekli Yavru Köpek Maması
 2. Reflex Tavuklu Küçük Irk Yetişkin Köpek Maması
 3. Reflex Kuzu Etli & Pirinçli & Sebzeli Yetişkin Köpek Maması
 4. Reflex Yüksek Enerjili, Biftekli Yetişkin Köpek Maması

Protein Analizi(>%25): %28,75 Analiz girdileri: 28%,27%,28%,32%,

Protein kaynakları taze et mi?: Hayır. Un ve kurutulmuş hayvansal protein var.

Tahıl Ürünleri Analizi (=%0) : ?% Pozitif. Gizlenmiş. Ancak tahıllı. Üreticiye soruldu hala yanıt bekleniyor… Analiz girdileri: ?% (Buğday, Mısır, Buğday Kepeği, Mısır Gluteni, Kurutulmuş Şeker Pancarı gibi girdilere rastlandı.)

Yağ Analizi (%15- %20 Diet ürünler hariç): %17,75 Analiz girdileri: 16%,16%,17%,14%,

Kül Analizi (>%5-<%8): % 3.125 (Düşük) Analiz girdileri: 2%,2%,6.5%, 2%,

Lif Analizi: 3,7 Analiz girdileri: 3.5%,4.5%,3.3%, 3.5%,

Nem Analizi: ?% Gizlenmiş. Üreticiye soruldu hala yanıt bekleniyor… Analiz girdileri: ?% Gizlenmiş.

Enerji Analizi: ? Gizlenmiş. Üreticiye soruldu hala yanıt bekleniyor… Analiz girdileri: ? Gizlenmiş.

Vitaminler, Kalsiyum, Mineraller, Metaller, vb.: 

Vitamin A (E672)………….18,000 IU/kg
Vitamin D3 (E671)………….1,500 IU/kg
Vitamin E (3a700)…………..150 mg/kg
Vitamin C (Stay C)…………..200 mg/kg

Mineraller: Kalsiyum, Fosfor, Sodyum, İyot, Çinko, Bakır, Potasyum Klorür, Demir, Selenyum.

Vitaminler: Vit. A, Vit. D, Vit. E, Vit. C, Vit. B1 – B2 – B3 (Niasin) – B6 – B12 – B7 (Biotin) – B9 (Folik Asit), Vit. K, Kolin, Kalsiyum Pantotetan.

 

GDO (=0): Rastlanmadı.

Ethoxyquin (=0)Rastlanmadı.

Probiyotikler (>%0,1): %? Analiz girdileri: MOS (Mannan Oligo Sakkarit) oran belirtilmemiş ama var denmiş.

Tauruine (Taurin) (>%0,1):%0 Analiz girdileri: Varlığına dair bilgi yok.

Metionin (>%0,1) : %0 Analiz girdileri: Varlığına dair bilgi yok.

Karnitin (>%0,1): %0 Analiz girdileri: Varlığına dair bilgi yok.

Glukozamin(> 1000 mg/kg) : %0 Analiz girdileri: Varlığına dair bilgi yok.

Kondroitin (> 1000 mg/kg):  %0 Analiz girdileri: Varlığına dair bilgi yok.

Alerji Riski Analizi: Pirinç, tavuk, tavuk iç organlarına ve/veya aromalarına rastlandı.

Tuz Oranı:Mamalarına tuz koyduklarını belirtmişler ancak oran gizlenmiş.  ?% Gizlenmiş. Üreticiye soruldu hala yanıt bekleniyor… 

Faydalı İçerikler: Keten Tohumu, Bira Mayası, MOS (Mannan Oligo Sakkarit), Beta-Glukan (Bağışıklık sistemini destekler), Yuka (Beyanlarında Yuka olarak belirtmişler, eğer kasıtları “Yucca Schidigera extract” ise varlığını tercih ediyoruz ancak Yuka bitkisiyse bu bitkinin köpeklere etkileri ile ilgili bir araştırma okumadık,

Zararlı Ya da Kalitesiz İçerikler: 

 1. İşlenmiş Hayvansal Protein: İşin içine “işlenmiş” ibaresi girince hangi hayvanın hangi koşullarda hangi kısımlarının girdiğini anlamak mümkün değil. Sektörde veterinerlerden toplanan ameliyat artığı organlardan kedi köpek leşlerine, belediyelerden toplanan her türlü hayvan leşine kadar çeşitli nahoş durumlarla karşılaşmak mümkün. Reflex markasının ya da tedarikçilerinin böyle maddeleri kattığını ima dahi etmiyoruz. Ancak “işlenmiş” ibaresine ciddi alerjimiz var, içeriği bilmek ya da garanti etmek mümkün değil.
 2. Buğday, Buğday Kepeği: Alerjik reaksiyonlara sebep olabiliyor. Sindirimi zor hatta bütün olduğunda mümkün değil.
 3. Mısır: Var olmasını istemiyoruz. Mısırı zaten sindiremez ya da çok az sindirebilir ve gluten nedeniyle riskli.
 4. Kurutulmuş Şeker Pancarı: Yaş ya da kuru hiç bir şekilde var olmasını istemiyoruz.
 5. Tuz: Tuz konusunda net olarak zararlı ya da faydalı demek doğru değil ancak oran belirtilmediği için ve fazlası zararlı olduğu için buraya not düşme gereği duyduk.
 6. Ciğer Aroması
 • 100%
  Protein Analizi puanı - 100%
 • 1%
  Protein kaynakları analizi puanı - 1%
 • 1%
  Tahıl Ürünleri Analizi puanı - 1%
 • 95%
  Yağ Analizi puanı - 95%
 • 1%
  Kül Analizi puanı - 1%
 • 100%
  Lif Analizi puanı - 100%
 • 100%
  Vitaminler, Kalsiyum, Mineraller, Metaller, vb. içeriği analizi puanı - 100%
 • 100%
  GDO ve Ethoxyquin analizi puanı - 100%
 • 25%
  Probiyotikler, Tauruine (Taurin), Metionin, Karnitin analizi puanı - 25%
 • 1%
  Glukozamin ve Kondroitin analizi puanı - 1%
 • 25%
  Alerji riski analizi puanı - 25%
 • 100%
  Faydalı içerik çeşitliliği analizi puanı - 100%
 • 10%
  Zararlı içerikler analizi puanı - 10%
51%

 


 

 Mümkünse daha iyi alternatiflere yönelin. Zorunlu hallerde kullanılabilir.

 

 

Paylaş / Yazdır :Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/petyurdu/domains/petyurdu.org/public_html/wp-content/themes/petclub/fw/core/core.socials.php on line 119

4 Yorumlar

 • kumru on 5 Mart 2021 6:09 PM Cevapla

  Sırf daha ekonomik fiye almayı düşünüp “dur bir araştırayım belki hakkında yorum yazmış bir veterinerin fikrine rastlarım” dedim ve karşıma siz çıktınız. Teşekkür ediyorum 🙂

  • ersin on 3 Mayıs 2021 7:13 AM Cevapla

   Merhaba, rica ederim, faydası olmasını dilerim. Ancak ben kendi adıma küçük bir düzeltme yapayım. Ben Laborant Veteriner Sağlıkçı’yım. Hekim arkadaşlarımız da var ancak genelde yazı yazmazlar. Selamlar.

 • SADIK N.B on 30 Mayıs 2021 10:05 PM Cevapla

  Sizin gibi insanlara ihtiyacımız var. Tüm yazı ve bilgiler için teşekkür eder saygılarımı sunarım. Biz arkadaşlarımız ike sokakta çaresiz ve muhtaç canlılara elimizden geldiği kadar mama vermeye, kötü bir durumda ise veterinere götürmeyi insanlık adına, Allah rızası için yapıyoruz. Kışın kar yağdığı esnada köpekler parçalamak üzereyken koşup kurtarıp dükkana aldım. O gün bugün bizimle. Reflex mamayı ucuz olduğu ve kaliteli zannettiğimiz için kullanıyorduk. Taa ki kedinin tüyleri dökülene kadar. Veterinere götürdük Allah’tan ciddi bir mantar, egzama değildi. Sadece kalitesiz mamadan kaynaklandığını reflex mamasını kullanmamamız gerektiğini söyledi veteriner. Tabi ki 600 tl muayene ve ilaç masrafı çıktı. Tüy ve deri sağlığı oldukça bitkin olmuş ama birdenbire tüyleri döküldü. Neyse mamayı durdukduk ünlü ve pahalı bir markanın deri ve tüy sağlığı için üretilmiş mamasını aldık. Kedi ilaçlar ve mama sayesinde 3-5 günde kendini toparladı. Derken bu reflex mama kimdir neyin nesidir araştırmaya başladım. Fosirikten bir site üç beş görsel dışında hiç bir analiz, bilgi, belge yok. Sanki dağ başında bir market açmışlar paraya para demiyorlar. Bu beni alakadar eden tarafı değil o devletin işi. Gidip bakacak araştıracak da falan filan. Konuyu toparlamak gerekirse 15 kg 250-270 TL arasında oynuyor. Mantıklı düşününce hiç de o kadar ucuz değil kalitesiz bir mamaya göre. Şimdi sitenizi inceleyeceğim tavsiye bir mamaya ihtiyacımız var. Fiyatı da çok uçuk olmaz ise memnun olacağız malum ekonomi ortada. İnşallah daha da zenginleşip hem hayvanlara hemde muhtaç insanlara daha fazla yardım edeceğiz.
  Saygılarımla SADIK N.B

  • ersin on 4 Haziran 2021 12:19 PM Cevapla

   Merhaba, güzel yorumunuz için teşekkür eder sokak hayvanlarına gösterdiğiniz hassasiyet ve yardımlar içinse tebrik ederim. Biz de aynen sizin gibi besleme alanlarımızda sürekli sokak hayvanlarını takip ediyor, yetki ve bilgi alanımızda olan tedavi ve uygulamaları yapıyor daha fazlası içinse poliklinik ziyareti gerçekleştiriyoruz. Zorlukları var, Allah bizlerin ve tüm sokak hayvanlarının yardımcısı olsun. Yaşadığınız sorun için inanın çok üzüldüm. Refleks tabi ki mükemmel bir mama değil, ancak her hayvanda da aynı etkiyi yaratmıyor bilginiz olsun. Biz Refleks ile besleme yapmıyoruz. Genellikle temizmama.com ürünlerinden temin ediyoruz ancak bu en iyisi oldukları için değil finansal gücümüz ona yettiği için oluyor. Dediğiniz gibi çok sayıda incelememiz ve sıralama yaptığımız bir listemiz var. O yazıları takip edebilirsiniz. Kolaylıklar diliyorum. Selamlar.

Yorum yazın

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacatır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Telefon: +90 532 547 5472 Whatsapp
Faks: -
Muğla
İstanbul
Araç çubuğuna atla